معیارهای خرید ویدئوپروژکتور

ویدیو پروژکتورها در مدل های مختلف و متناسب با هر نوع سالن طراحی و تولید شده اند. وجه تمایز اصلی دیتا پروژکتورها در قدرت روشنایی آنها می باشد و آنها را بر این اساس طبقه بندی می نمایند. هر چه قدرت روشنایی پروژکتور بالاتر باشد برای استفاده در محیط های بزرگتر و روشن تر مناسب تر است . برای انتخاب ویدئو پروژکتور مناسب کار خود با مشخصات فنی رایج در ویدیو پروژکتور که در زیر توضیخ داده شده، بیشتر آشنا شوید تا بتوانید بهترین ویدئو پروژکتور را متناسب با کار خود تهیه نمایید.

قدرت روشنایی

یکی از فاکتور های اصلی و مهم در انتخاب دیتاپرژکتورها می باشد که واحد اندازه گیری آن انسی لومنز (Ansi Lumens) می باشد. هر چقدر قدرت روشنایی یک پروجکشن بالاتر باشد در محیط های بزرگتری استفاده می شود و قیمت آن نیز به تناسب میزان روشنایی بیشتر می گردد.

قدرت تفکیک تصاویر (رزولوشن)

رزولوشن عبارت است از تعداد خطوط افقی و عمودی که تصویر را تشکیل می دهند. ویدئو پروجکشن ها عموما" از نظر رزولوشن به دو گروه زیر تقسیم می شوند:
رزولوشن 800 * 600 SVGA که پایین ترین رزولوشن در ویدئو پروجکشن ها می باشد.
رزولوشن XGA 1024 * 768 که بالاترین رزولوشن در ویدئو پروژکشن ها می باشد.
ویدئو پروژکتور معمولا" این دو رزولوشن را بصورت واقعی (Native) دارند و از رزولوشن های بالاتر را نیز بصورت (Compress) پشتیبانی می کند.

کنترانست

Contrast Ratio یا تضاد رنگ نسبی ، نسبت سیاهی به سفیدی می باشد.

عمر لامپ

لامپ ویدئو پرورکتور جزو اقلام مصرفی آن می باشد و بعد از اتمام عمر آن که به ساعت (مثلا" 2000 ساعت ) اندازه گیری می شود . ویدئو پرژکتور دو حالت تنظیم (Whisper mode و Normal mode) برای لامپ دارند ، در حالت Normal Mode لامپ دستگاه بیشترین روشنایی تصویر را دارد و حالت Whisper mode کمی از روشنایی تصویر کم میگردد ولی در عوض طول عمر لامپ نزدیک به دو برابر می گردد.

فاصله از پرده نمایش (Projector Distance)

دیتا پرژکتور با توجه به فاصله ای که نسبت به پرده نمایش قرار میگیرد می تواند ابعاد تصاویر متفاوتی را تشکیل دهد. هرچقدر فاصله از پرده نمایش بیشتر شود ابعاد تصاویر بزرگتر و هرچقدر به پرده نمایش نزدیک گردد تصویر کوچکتر می گردد.
معمولا" دیتا پروژکتورها دارای لنز نرمال می باشند و از فاصله 1 متری تا 13 متری نسبت به پرده نمایش قرار می گیرند و از 30 تا 300 اینچ تصویر می دهند. برخی از پروجکشن هایی که مخصوص سالن های آمفی تاتر و با قدرت روشنایی زیاد می باشند از لنزهای (Wideو Tele) پشتیبانی کرده و در صورت تهیه این لنزها به کاربر این امکان را می دهند تا در فاصله نزدیک تصویر بزرگ و یا در فاصله دور تصویر کوچک نمایش دهد.

اصلاح گر تصاویر ذوزنقه ای( Keystone Correction)

در صورت استفاده از پایه های ویدئوپروزکتور و یا نصب در سقف ،گوشه های تصویر

Image

زوم دیجیتال

این گزینه امکان بزرگنمایی یک قسمت از تصویر و تمرکز در آن نقطه به کاربر می دهد.

ورودی ها

معمولا " هردستگاه دارای ورودیهای زیر می باشد:
RGB In : جهت اتصال به کامپیوتر
Video In : جهت اتصال به دی وی دی ، ویدئو و یا دوربین
S-Video : جهت اتصال دوربین

Image

خروجی ها

برخی از دستگاه ها دارای یک خروجی RGB Out جهت اتصال به مانیتور، جهت استقاده اپراتور می باشند.

تکنولوژی ایجاد تصاویر

ویدئو پروزکتورها از دو تکنولوژِی DLP و 3LCD ساخته شده اند.

تکنولوژی 3LCD

این ویدیوپروزکتور از 3 ای سی دی کوچک تشکیل شده است که بر اساس قانون فیزیک ، سه رنگ سبز ،آبی و قرمز با هم ترکیب و تصویر را تشکیل می دهند .در این پروجکتور تصویر بصورت طبیعی و طیف رنگها به تصویر اصلی که توسط کامپیوتر نمایش داده می شود خیلی نزدیک است .

Image

تکنولوژی DLP

در این ویدیو پروژکتور تصاویر توسط تابش یک لامپ و چرخ نور روی هزاران آینه در حال چرخش باز تابیده می شود.

Image

Copyright © 2017- ® تمامی حقوق برای گلدویژن محفوظ است